Producent matryc do druku

matryca

Nasza firma jest czołowym producentem matryc poligraficznych, czyli specjalnych form wykorzystywanych w technologii druku fleksograficznego. Produkty te cechują się przede wszystkim elastycznością, a do tego mają zdolność do przystosowywania się do różnych powierzchni. Matryce do druku zrobione są z giętkich materiałów. Najczęściej jest to polimer lub guma. Obecnie matryce poligraficzne wykonuje się głównie z tego pierwszego materiału, ponieważ fotopolimery zapewniają lepszą trwałość oraz umożliwiają precyzyjniejsze drukowanie detali.

Jak wygląda przygotowanie matryc drukarskich?

Tworzenie matryc poligraficznych to proces złożony z kilku etapów. Czynność ta wymaga uwzględnienia wielu czynników, w tym np. technologii druku, rodzaju materiału drukarskiego czy jakości grafiki. Przygotowanie matryc poligraficznych rozpoczyna się od wykonania projektu grafiki, która zostanie naniesiona na podłoże. Wówczas określa się takie elementy jak kształt, wielkość i kolor obrazu. W kolejnym etapie przygotowuje się plik do druku. W zależności od zastosowanej metody, grafiki mogą być przesyłane bezpośrednio w formacie komputerowym (druk cyfrowy) lub wykonywany jest ich negatyw (fleksografia, sitodruk). W przypadku fleksografii następnym etapem jest fotopolimeryzacja. Polega ona na naświetlaniu światłoczułej emulsji na matrycy za pomocą negatywu. Potem matryce drukarskie pokrywane są farbą i przenosi się je na elastyczne podłoże, którym może być cylinder drukarski. Kolejny etap to przygotowanie maszyny drukarskiej. W tym celu umieszcza się matryce fotopolimerowe w odpowiednim miejscu na maszynie i wykonuje kalibrację. Następnie rozpoczyna się proces drukowania. Po jego zakończeniu przeprowadza się kontrolę jakości. Na samym końcu procesu dokonuje się konserwacji i czyszczenia matryc polimerowych.

Matryce do druku – jakie jest ich zastosowanie?

Wykonanie matryc fotopolimerowych w większości przypadków zlecają nam klienci, którzy zajmują się zadrukowywaniem opakowań. Nasze produkty idealnie sprawdzają się w technologii fleksograficznej, co sprawia, że używa się ich do nanoszenia grafik na pudełka kartonowe, opakowania z tektury, a nawet torby foliowe. Zajmujemy się również tworzeniem matryc drukarskich dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. W branżach tych technologia fleksograficzna służy do zadrukowywania etykiet na żywności i lekach, a także ulotek. Wykonanie matryc poligraficznych pozwala też na tworzenie nadruków na materiałach płaskich, workach, pojemnikach i tkaninach.