Formy drukarskie

produkcja

Specjalizujemy się w produkcji form drukowych fotopolimerowych, czyli elementów montowanych w maszynach drukarskich. Najczęściej mają one postać płyt z naniesioną grafiką, która w sposób pośredni lub bezpośredni jest nanoszona na zadrukowywaną powierzchnię poprzez użycie farby. Do tworzenia form do druku wykorzystujemy technologię cyfrową – naświetlanie (Computer to Plate). Posiadamy naświetlarkę form drukowych Degraf Glunz & Jensen. Dysponujemy też urządzeniem Kodak Flexcel NX. Dzięki specjalistycznym maszynom produkujemy formy naświetlane i wywoływane. W tym przypadku obraz przenoszony jest bezpośrednio na płytę poprzez naświetlarki CTP, a następnie poddawany procesowi wywołania. Oferujemy też inne rodzaje form drukarskich, w tym ekologiczne w rozszerzonej gamie kolorystycznej. Klienci mogą zlecić nam również wykonanie wielkoformatowych form do druku przeznaczonych do użytku na opakowaniach oraz innych przedmiotach z tektury falistej. Produkowane są one na bazie technologii płyt polimerowych. Osoby zainteresowane usługami naszej firmy zapraszamy do kontaktu.

Formy drukowe – jakie są ich główne typy?

Istnieją 3 podstawowe typy form drukowych – płaskie, wklęsłe i wypukłe. W przypadku form z punktem płaskim miejsca drukujące i niedrukujące znajdują się na tym samym poziomie. Ten rodzaj wykorzystywany jest najczęściej w światłodruku, litografii i offsecie. Wklęsłe formy drukarskie wyróżniają się tym, że miejsca drukujące są poniżej powierzchni niedrukującej. Mają one zastosowanie np. w rotograwiurze oraz tampodruku. Natomiast wypukłe formy do druku stanowią odwrotność rodzaju wklęsłego. Zwykle używane są one w typografii i fleksografii. Forma fotopolimerowa fleksograficzna składa się z filmu zabezpieczającego oraz warstw: z maską ablacyjną, fotopolimerową, klejową i podkładową.

Czym są ekologiczne formy drukowe?

W naszej ofercie dostępne są ekologiczne formy drukowe. Powstały one z myślą o minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Produkcja form ekologicznych polega na zrównoważonym wykorzystywaniu surowców, redukcji emisji substancji szkodliwych oraz zmniejszeniu ilości odpadów. Nasza firma specjalizuje się głównie w tworzeniu form CTP. Charakteryzują się one tym, że obraz nanoszony jest na powierzchnię z komputera. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania folii i chemikaliów. Ekologiczne formy do druku dostępne są w rozszerzonym gamucie.